O hydroponii

Co je hydroponie?

l4Hydroponie představuje na údržbu nenáročný systém pěstování rostlin ve vodním prostředí  bez zeminy. Stabilitu rostlin udržuje neutrální substrát, nejčastěji používaný keramzit/ LIAPOR (získaný ze zvláštního druhu jílu, který je vyrobený za vysokých teplot v rotačních pecích). Vzniklé kuličky mají hnědou až načervenalou barvu, používá se také keramzit, který má nepravidelný tvar, drcený, i další frakce - všechny ale mají stejné vlastnosti. Substrát má výbornou nasákavost, proto mají kořeny ideální vlhkost a nezasychají nebo naopak neuhnívají. Díky struktuře substrátu mají kořeny optimální přísun vzduchu.

 

Výživu zabezpečuje dlouhodobé hydroponické hnojivo které se postupně uvolňuje dle potřeb rostliny (aplikace po 6-12 měsících). Dá se také dobře kombinovat s tekutými hnojivy, určenými pro hydroponické rostliny i s klasickými hnojivy pro pokojové rostliny.

Ukazatel hladiny vody (vodoměr, vodoznak, UHV) signalizuje množství vody v nádobě. Rostliny zaléváme cca každých 14 dní, záleží vždy na druhu rostlin a jejich umístění. Zaléváme ideálně vlažnou vodou.

Rostliny pěstované v hydroponii mají robustnější vzrůst, i přes menší kořenový bal. I proto je nemusíme tak často přesazovat. Jsou také méně náchylné k chorobám a škůdcům a jejich životnost je delší.

Výhody hydroponického pěstování

  • Snadná kontrola zálivky – díky hladinoměru máte hned jasno
  • Vydrží dlouho bez zalévání – vodu si rostlina postupně pomalu "vypije", můžete odjet v klidu na delší dobu pryč
  • Šetří čas na přihnojování a zalévání –  substrát má stabilní strukturu, je chemicky neutrální, bez zápachu, dekorativní, nepotřebuje obnovu, zaručuje menší výskyt škůdců a nemocí než u zeminových rostlin, je nasákavý
  • Přesazují se jen výjimečně – nebude muset ob rok zvětšovat květníky
  • Nenáročná péče – hnojivo se aplikuje nejčastěji jednou za půl roku. Množství hnojiva se dávkuje podle velikosti rostliny (např. 200cm vysoká rostlina : 2 = 100 ml hnojiva)
  • Zvyšují vzdušnou vlhkost a obsah kyslíku ve vzduchu
  • Zkrášlují interiéry

Zálivka

Každý druh rostliny s sebou nese jiné nároky na zalévání, u většiny hydroponických rostlin se ale skoro vždy můžeme držet pravidla zalití na optimum (každý hladinoměr má na sobě rysky, podle množství vody vystoupá plováček uvnitř hladinoměru a my hned vidíme kolik vody jsme nalili) Rádi poradíme jak na konkrétní druhy nejlépe. Některé Dracaeny, Yucy, Sansevierie, Zamioculcasy mají raději zálivku na minimum, naopak Ficusy, Scindapsusy, Chloropythum zas zálivku na maximum. Rostliny zaléváme vlažnou vodou (20°C). Protože jich většina pochází z tropické, subtropické oblasti, cítí se se nejlépe při teplotě 18 – 25°C. Stálá teplota by neměla klesat pod 15°C.

Světlo
Dobré světelné podmínky jsou základ. Dávají rostlinám sílu, prodlužují jejich život, listy budou pěkně vybarvené, rostlina vitální. V závislosti na světle se odvíjí i zálivka. Stejná rostlina, která bude u okna vypije více vody, než ta samá v tmavém koutě. Nedostatek přírodního světla se však dá nahradit vhodnými spektrálními světly.

Chlad způsobuje choroby. Dlouhodobý průvan, zejména v zimě, způsobuje velké devastace rostlin, masivní opad listů.

Suchý vzduch
Při extrémně teplých, suchých , ale také v zimních dnech je rostlinám příjemné občasné rosení.

Dlouhodobá výživa
Dlouhodobou výživu na několik měsíců rostlinám zabezpečuje hnojivo Blusana, které máme v nabídce.

Před čím je třeba rostliny chránit:
– chlad pod 15°C, studený vzduch a průvan
– přímé spalující slunce a naopak tmavé kouty bez denního světla
– studená voda při zálivce a rosení
– vniknutí cizích látek do živného roztoku (káva, alkohol, apod.)